Peyzaj Mimarlığı Nedir ?
    

Peyzaj mimarlığı ile ilk defa 2006 da, üniversitede peyzaj mimarlığı bölümüne kabul edildiğimde tanıştım. Benim için önemli bir andı. Sonrası ise şaşırtıcı olaylarla doluydu. Önce antik bir parkın resimlerini teknik kalem ile çizdim. Bir ağaç silüeti çizimini 44 farklı şekilde çizmeyi keşfettim. En gülünç olanı arkadaşlarıma bölümümü anlatmak oldu. Arkadaşlarımın cevabı kaçınılmaz olarak “mimarlık güzel ve karlı bir meslek dalıdır, iyi seçim kardeşim.” cevabı idi. Ancak peyzaj mimarlığının ne olduğunu ve görevini kendim keşfettim. Bu sırada, güzel bahçe ve park kompozisyonları çizmek için,  kendimi doğal alanlarda çiçeklerin türlerini öğrenirken buldum.

Peyzaj Mimarlığı Hakkında Aydınlanmam

Birkaç hafta, ödev olarak nazım plan çizimi verilmişti. Bu ödev peyzaj mimarlığının daha karmaşık bir meslek olduğunu anlamamı sağladı. Peyzaj mimarlığı doğayı, doğadaki süreçleri, bilimi, sanatı, tasarımı ve yaratıcılığı birleştiriyordu. Yine de bu sıkı çalışmanın sonucu daha göz alıcı olabilirdi. Bir Japon bahçesini düşünün ya da İngiltere'de Viktorya stili bahçelerde geometik kesimli çalıları. Ya da New York yapı terası bahçelerini. Bu bilinen örnekler bile peyzaj mimarlığının ne kadar çeşitli, ilham verici ve değişime açık olduğunu bize göstermeye kafidir.

NewYork’tan peyzaj örneği

Viktorya stili bahçe

Japon bahçesi örneği

Dahası, peyzaj mimarlığı yalnızca doğa ve doğal görüntüye odaklanmaz. İnsanlarla, onların açık doğada nasıl yaşadıkları, yürüdükleri, çalıştıkları ve doğadan nasıl faydalandıkları ile ilgilenir. İnsanların açık alanlardaki deneyimleri bir peyzaj mimarının nazarı dikkatindedir. Peyzaj mimarları açık alanlardaki her şeyden sorumludur ve kendilerinden açık alanları, insanlara yeni deneyimler yaşatacak şekilde yeniden keşfetmeleri talep edilir. Peyzaj mimarları insanların ihtiyaçlarını, isteklerini ve bu yönde açık alanları nasıl kullandıklarını araştırır.

Peyzaj Mimarisinde Ölçek

Peyzaj mimarları çalışmalarını bir çok ölçekte sürdürür: Oda boyutundaki alanlardan şehir ölçekli gelişme sahalarına ölçek çeşitlenir. Peyzaj çalışmaları, şehir planlama ve kentsel tasarım çalışmalarına da katılır. Kamusal alanlar, nehir yataklarındaki gezinti bahçeleri, altyapılar, kampüsler, çalışma ve konut alanları vb. tüm doğa ve yapılı çevreyi birleştiren imalatlarda peyzaj mimarları kabiliyetlerini ortaya koyar. 

Kamuya ait açık alanlar şehrin yaşanılabilirliği açısından hayatidir. Buralarda geçmiş deneyimleri gözlemleriz. Dahası içinde bulunduğumuz zamanda yeni malzemelere, teknolojilere ve dünyadaki farklı deneyimlere erişebilmekteyiz. Bu da bize çarpıcı ve gözalıcı tasarımlar yapma şansı veriyor.

Tavsiye Edilen Kitaplar :

- Landscape Architecture: An Introduction by Robert Holden

- Detail in Contemporary Landscape Architecture by Virginia McLeod

(Çağdaş Peyzaj Mimarisinden Detaylar, Yazar: Virginia Leod)

Çeviri ve Derleme : Subaru

Kaynak : https://landarchs.com/what-is-landscape-architecture/

Resim Kaynağı : http://cdn.thecoolist.com/wp-content/uploads/2010/11/Highline-Park-New-York-1.jpg
Eklenme Tarihi : 30-04-2017     Hazırlayan : Subaru     Görüntüleme : 3029


Geri Dön